Saç Mezoterapisi

İnsanlar için saçlar; yüzyıllardan beri en değerli aksesuarlardan biri. Geçmiş zamanlarda (ve hala izole olan bazı kültürlerde)  saçlar bir kişi hakkında; sosyoekonomik durumu, gücü, iktidarı, suçlu olup olmadığı, ailesinden birini kaybedip etmediği, medeni durumu.. gibi konularda pek çok bilgi vermekteydi. Örneğin Uygurlarda bekar olan kızların saç örgüleri tek sayıda, evli olanların ise çift sayıda olmaktaydı, Japon savaşçılar; samuraylar için ise saçlarının kesilmesi kılıçlarını kaybetmek kadar gurur kırıcı olmaktaydı.

Günümüzde ise saçlara bu kadar derin anlamlar yüklenmese bile dış görünüşe kattığı değer ve buna paralel olan psikoloji üzerindeki etkileri yadsınamaz ölçüdedir.

Kadın erkek pek çok kişi dökülme başta olmak üzere; matlaşma, incelme, kopma gibi saç sorunlarından şikayetçidir. Saç sorunlarının çözümü için öncelikle sorunun nedenleri araştırılmalı ve buna göre tedavi planı oluşturulmalıdır. Son zamanlarda başarılı sonuçları nedeniyle oldukça revaçta olan saç tedavi yöntemlerinden biri de “saç mezoterapisi”dir.

Saç mezoterapisi nedir?

Saç büyümesi ve sağlıklı olabilmesi için bazı maddelere ihtiyaç duyar bunlar; vitamin, mineral, büyüme faktörü, keratin, organik silikon, hiyalüronik asit gibi destekleyici diğer maddelerdir. Bu maddelerin eksikliğinde saç sorunları boy gösterir.
Saçın ihtiyacı olan bu maddelerin saçlı deriye direkt zerk edilmesi işlemine “saç mezoterapisi” denilmektedir.

Saç mezoterapisi nasıl uygulanır?

Saç mezoterapisi farklı metodlar ile uygulanabilir;

Enjeksiyon; bilinen standart yöntemdir. Minik insülin iğneleri ile saçlı deriye mezoterapi ürünleri verilir.

Dermapen; aynı anda pek çok mikro-iğnenin deride mikro-kanallar açmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu sayede hem mezoterapi ürünün rahat emili sağlanır hem de büyüme faktörlerinin salgılanması desteklenir.

Elektroporasyon; ise düşük frekanstaki dalga boyu ile mezoterapi ürünün cilt altına geçişini sağlayan ve hücreler arası emilimini arttıran bir medikal cihazdır. Aynı zamanda uyuyan saç köklerinin büyümesini de teşvik etmektir.

Dr.Handan Yavuz Köksal Saç Sağlığı Kliniğinde; her saç mezoterapi seansında bu 3 yöntem (dermapen, enjeksiyon, elektroporasyon) ardaşık olarak uygulanmaktadır. 

Böylelikle tek seans mezoterapi sonrasında bile saçınızda belirgin farklılıklar görmeye başlayabilirsiniz.

Saç mezoterapisi uygulaması can yakar mı?

Saç mezoterapisinde enjeksiyon ve dermapen yöntemleri kişilerin bir miktar canının yanmasına neden olabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için Dr.Handan Yavuz Köksal, her saç mezoterapi işlemi öncesinde; lokal olarak sürülen anestezikler ile uygulama bölgesinin uyuşmasını sağlamaktadır. Böylelikle hastaların saç mezoterapisi sırasında duyduğu rahatsızlık minimal düzeye inmektedir.

Saç mezoterapisi ne kadar süren bir işlemdir?

Dr. Handan Yavuz Köksal Saç Sağlığı Kliniği’nde saç mezoterapisi işlemi yaklaşık 60 ila 90 dakika sürmektedir.
Çünkü; hastaların işlem sırasında ağrı-sızı hissetmemesi için mezoterapi öncesi saçlı deriye lokal anestezik ilaçlar sürülür, saç mezoterapisinde sadece enjeksiyon yöntemi değil toplam 3 farklı yöntem (dermapen, enjeksiyon, elektroporasyon) ardaşık olarak uygulanmaktadır.

Saç mezoterapisinden sonra hemen işe dönebilir miyim?

Saç mezotarpisinden sonra hemen günlük hayatınıza dönmeniz mümkündür. İşlem sonrası saçlı derideki kızarıklıklar hemen ortadan kaybolmaktadır. Dışarıdan bakınca fark edilebilen bir görüntü oluşmaz. Ayrıca günlük hayatı etkileyen ağrı ya da acı şikayetleriniz de olmamaktadır.

Saç mezoterapisini kimler uygulayabilir?

Saç mezoterapisi girişimsel bir işlemdir. Yani deri altına bir uygulama yapılmaktadır. Bu nedenle mutlaka hekim tarafından, doğru ürünler ile gerçekleştirilmesi gerekir.

Sonradan üzülmemek ve ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmamak için hekim olmayan kişilere ve sağlık kuruluşu olmayan ve yerlere itibar etmeyiniz.

 

Call Now Button
× Whatsapp