Blog

Saç Yıkama Alışkanlıkları ve Saç Sağlığı

Saç sağlığımızı etkileyen ve farkında olmadan yaptığımız pek çok günlük alışkanlık bulunmaktadır. Örneğin uzun saçlı olan pek çok kimse saçlarını toplayıp yatar ancak bu saç tellerinin zarar görmesine neden olur. Saçları çok sıkı olmayacak şekilde örmek; ille de saçlarını toplayıp yatmak isteyen kişiler için bir alternatif olabilir. Ama yine de en doğrusu onları açık bırakmaktır.

Saçlarımıza zarar veren ve pek çoğumuzun yaptığı bir diğer hata da her gün onları yıkamaktır. Özellikle yağlı saçlara sahip olan kimseler bu hataya sık düşerler. Oysa her gün saçı yıkamak bilinenin aksine saçın çok daha çabuk yağlanmasına neden olur.

Saç derisinin ihtiyacı olan bir nem vardır. Bunu da deri altında bulunan yağ hücreleri temin eder. Saçlarımızı her gün yıkarsak; kafa derisinin ihtiyacı olan nemi sağlamak için yağ hücreleri çok daha fazla ve hızlı çalışmaya başlayacaktır. Bu da saçlarımızın çabuk yağlanmaya başlayacağı anlamına gelir. Bu nedenle saçlarınızı her gün yerine haftada 3-4 defa yıkamayı deneyin. İlk hafta biraz zor geçecek olsa da daha sonra saçlarınızın çok daha az yağlandığını fark edeceksiniz.

Saçların daha hızlı yağlanmasını ya da kepek oluşumunu tetikleyen bir diğer yanlış yıkama alışkanlığı da çok sıcak su kullanmaktır. Aşırı sıcak hem saç derinize zarar verir hem de deri altındaki yağ hücrelerinin daha çok uyarılmasına neden olur.

Saçlarımızı yıkarken kullanılan şampuan ve kremlerin zararlı maddeler içermemesi (sülfat, parapen gibi) ve gereğinden fazla şampuan kullanmak ve çok fazla saçta bekletmek de saçlarımıza yarar yerine zarar getiren diğer önemli noktalardır.

 

11 Şubat 2019 Genel
About Admin

Maksimum WEB Teknolojileri Uzmanı.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now Button
× Whatsapp